Warto wiedzieć

W obu krajach, Polsce jak i Austrii mamy do czynienia z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Twierdzi ona, że dochody opodatkowane w jednym kraju należy uwzględnić w drugim kraju na zasadzie tzw. "odliczenia z progresją". Możemy więc rozumieć, że dochody uzyskane w Austrii trzeba podać polskiemu fiskusowi w zeznaniu rocznym. Nie jesteśmy jednak zobowiązani, aby płacić za nie podatek w Polsce. Dochody uzyskane w Austrii mogą wpłynąć na wysokość podatku tylko w przypadku, gdy podsumowanie dochodów z obu krajów spowoduje przekroczenie któregoś z polskich progów podatkowych. Wtedy powinniśmy dopłacić podatek od dochodów uzyskanych w Polsce.

O zwrot podatku może ubiegać się każdy, kto legalnie pracował na terenie Austrii. W przypadku pobytu i pracy do 6 miesięcy (dokładnie 183 dni), austriacki Urząd Podatkowy zwraca 100% podatku.

W przypadku pobytu i pracy powyżej 6 miesięcy w Austrii zwrot podatku jest możliwy, gdy 90% uzyskanego dochodu w ciągu roku podatkowego osiągnięto na terenie tego kraju.

Osoba pracująca w Austrii do 6 miesięcy nie ma obowiązku rozliczenia się z urzędem austriackim, chyba że jest to korzystne ,natomiast osoby pracujące powyżej 6 miesięcy mają  obowiązek rozliczyć się w austriackim urzędzie skarbowym.


 

 

Newsletter