Praca dla opiekunek w Niemczech- co trzeba wiedzieć?

Praca w Niemczech to duże wyzwanie, szczególnie dla osób, które zdecydują się na wyjazd po raz pierwszy. Tym większe, jeśli mowa o pracy jako opiekun osób starszych, ponieważ wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Kto może ubiegać się o pracę jako opiekun w Niemczech?

Żeby pracować jako opiekun osób starszych za naszą zachodnią granicą, niezbędna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego.  Większość agencji pośrednictwa pracy przeprowadza wstępne testy, które wskazują im poziom językowy kandydatów. Często poleca też kursy, dzięki którym mogą podnieść swoje umiejętności. Komunikatywna znajomość języka niemieckiego jest niezwykle ważna, ponieważ opiekun od początku będzie musiał rozmawiać ze swoim podopiecznym i jego rodziną – nieznajomość języka może uczynić to niemożliwym lub niezwykle utrudnić komunikację.

Każdy, kto ubiega się o pracę opiekuna osób starszych w Niemczech, powinien zdawać sobie sprawę, że będzie przebywać w obcym kraju, gdzie w głównej mierze będzie mógł liczyć tylko na siebie. Większość agencji nie pozostawia jednak swoich pracowników zupełnie bez opieki – są z nimi w stałym kontakcie, dzięki czemu w razie jakichkolwiek problemów mogą się z nimi kontaktować. Jest to niezwykle ważne, ponieważ sytuacje mogą być różne. Może się zgubić dowód osobisty, może być potrzebna pomoc ubezpieczyciela, czy też może się okazać, że opiekunka chciałaby wcześniej wrócić do Polski.

Kontakt z podopiecznym

Najważniejsze jest to, żeby nawiązać więź ze swoim pracodawcą. Często bowiem zdarza się, że starsi ludzie najbardziej potrzebują rozmowy oraz kogoś, kto spędzi z nimi czas: zagra w szachy, pójdzie na spacer, poczyta książkę itp. Warto też wiedzieć, że zadaniem opiekuna nie jest pomoc medyczna swojemu podopiecznemu, szczególnie, że aby zostać opiekunem osób starszych nie trzeba kończyć żadnego kursu medycznego. To praca, która w większości przypadków polega na przygotowywaniu posiłków, pomocy w czasie toalety oraz ubierania, sprzątaniu, a przede wszystkim spędzaniu z podopiecznym czasu oraz dbałość o jego kondycję fizyczną i psychiczną.

Polecamy stronę dla opiekunek Carework

 

 

Newsletter